ideus
Lokalizacja
Kryteria doboru oświetlenia
Wybierz parametry produktów
Grupa produktów
wybierz
Moc źródła światła [W]
OD
DO
Zasilanie
wybierz
Barwa światła
wybierz
Kolor
wybierz
Źródła światła
wybierz
Trzonek
wybierz
Zaawanasowane
Zastosowanie
wybierz
Stopień IP
wybierz
Temeratura
wybierz
Strumień [lm]
OD
DO
Kąt rozsyłu
wybierz
Trwałość źródła światła
wybierz
Klasa energetyczna
wybierz
Włącznik
wybierz
Regulacja kąta świecenia
wybierz
Klasa ochronności
wybierz
Otwór montażowy [mm]
OD
DO
Materiał
wybierz
Marka
wybierz
Zaawansowane
Wyczyść ustawienia
Filtruj produkty
Ukryj zaawansowane
Kryteria doboru oświetlenia
Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również o tym, jak się w nim czujemy dlatego projektując oświetlenie domu czy mieszkania warto podjąć trud właściwego doboru świateł. Należy przy tym pamiętać, że każde pomieszczenie powinno się rozpatrzyć pod kontem stworzenia oświetlenia trojakiego rodzaju: oświetlenia ogólnego, miejscowego oraz dekoracyjnego. W różnych pomieszczeniach inny rodzaj oświetlenia będzie dominujący lub okaże się, że w konkretnym wnętrzu będzie potrzeba stworzenia dwóch lub wszystkich trzech systemów oświetleniowych. Zawsze punktem wyjścia jest funkcja pełniona przez oświetlaną przestrzeń. Przede wszystkim trzeba jednak dokładnie wiedzieć, co chce się osiągnąć. Wtedy można przystępować do właściwego doboru oświetlenia.

Zastosowane lampy muszą dawać odpowiednią ilość światła. Ta potrzebna ilość światła zmienia się w zależności od czynności wykonywanych w pomieszczeniu. Np. do czytania wymagany jest poziom 300lx, do pracy biurowej 500lx a do czynności bardziej precyzyjnych, typu szycie, klejenie drobnych elementów, itd. - 750lx. Z kolei odpoczynek, czy oglądanie telewizji powinno odbywać się przy znacznie mniejszej ilości światła, rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu luksów. Wskazane jest zatem nie ograniczanie się do jednego punktu oświetlającego pomieszczenie, lecz w zależności do potrzeb stosowanie kilku osobno załączanych np. żyrandol, dodatkowa oprawa do oświetlenia pośredniego, kinkiety i lampy stojące do oświetlenia miejscowego, paski LED do oświetlenia dekoracyjnego

Światło musi być funkcjonalne.
Oznacza to takie zaprojektowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, by spełniały swoje zadanie. Np. oświetlenie łazienki powinno być skoncentrowane na lustrze, bo tam wymagana jest największa precyzja przy makijażu czy goleniu. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie czy blacie, które zazwyczaj usytuowane są przy ścianie, swoją osobą zasłonimy je rzucając cień na miejsce pracy. Dlatego też stosuje się dodatkowe oświetlenie instalowane od spodu wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia świadczy również możliwość jego sterowania. Możliwe jest wprowadzenie sterowania oświetlenia z pilota, zainstalowania detektorów ruchu, ściemniaczy, włączników schodowych, itd.

Oświetlenie powinno być energooszczędne.
Na rynku oświetleniowym jest coraz więcej opraw wyposażonych w źródła LED i w dniu dzisiejszym jest to rozwiązanie najbardziej oszczędzające energię. Wyższa cena zakupu tego źródła światła rekompensowana jest przez wielokrotnie wyższą w stosunku do tradycyjnej żarówki trwałość oraz znacznie mniejszy pobór energii. Rozważyć można także świetlówki, dające ponad czterokrotnie więcej światła, niż tradycyjne żarówki (przy tej samej mocy lampy) a jednocześnie będące kilkakrotnie od tradycyjnej żarówki trwalsze. Należy jednak pamiętać, że popularnych świetlówek energooszczędnych, w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych i większości diód LED, nie można ściemniać. Na ich żywotność wpływa także częste włączanie i wyłączanie.

Oświetlenie powinno pasować do otoczenia.
Forma opraw oświetleniowych winna być dostosowana do aranżacji wnętrza, do stylu panującego w domu. Wzornictwo i stylistyka opraw oświetleniowych powinna harmonizować z klimatem stworzonym przez gospodarza domu.

Oświetlenie jest ściśle związane z zasilaniem i do każdego punktu oświetleniowego musi zostać doprowadzony przewód zasilający. Gdy przeprowadzamy remont mieszkania warto się dobrze zastanowić, czy przy tej okazji nie powinniśmy poprowadzić dodatkowych przewodów, wyłączników lub dodać kilka gniazdek. A może zasilanie w wybranym gniazdku załączać wyłącznikiem przy wejściu do pokoju?

Tylko od nas samych zależy jak będziemy się czuć w naszych domach. Należy jednak pamiętać, że troska o odpowiednie oświetlenie, to również dbanie o zdrowie, swoje i najbliższych.


Powrót